Ostatni dzień roku to dobra okazja do...powstrzymania się od używania wyrobów pirotechnicznych.
Od kilku lat w mediach społecznościowych organizowane są kampanie społeczne mające na celu uświadomienie negatywnych skutków odpalania w Sylwestra rac, petard i innych tego typu środków.
Chodzi przede wszystkim o ochronę zwierząt, dla których ten dzień wiąże się niejednokrotnie z lękiem i cierpieniem.
Jest szansa, że za rok będzie nieco lepiej.
W Sejmie na rozpatrzenie czeka bowiem obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw przewidujący zakaz używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych klasy F2 oraz klasy F3.
Zakaz ten ma na celu zapobieganie narażaniu zwierząt na cierpienie, utratę zdrowia lub życia.
Jak wynika z uzasadnienia tego projektu (druk nr 700) "obowiązujący stan prawny w żadnej mierze nie uwzględnia oddziaływania poziomu hałasu i częstotliwości tzw. fajerwerków, na zwierzęta. Z szacunkowych badań wynika, że aż jedna piąta zaginięć zwierząt domowych (psów lub kotów) jest następstwem hałasu powodowanego głównie przez fajerwerki oraz burze. W związku z tym, że słuch zwierząt jest dużo bardziej wrażliwy niż u ludzi to eksplozje fajerwerków skutkują u zwierząt stresem oraz mogą prowadzić do nieodwracalnej utraty słuchu lub szumów usznych. W świetle jednoznacznych wyników badań naukowych w zakresie odczuwania przez zwierzęta cierpień psychicznych niezrozumiałym jawi się przedkładanie chwilowej rozrywki ludzi nad zdrowie zwierząt".
Trudno się z tym nie zgodzić.
Ludzie nie powinni fundować zwierzętom traumy, bólu i cierpienia oraz przyczyniać się do ich śmierci.
Warto też zauważyć, że Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw ochrony zwierząt zajmie się poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (druk nr 350), który zakłada możliwość ustanowienia przez radę gminy w drodze uchwały, ograniczeń i zakazów wykorzystywania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych zwanych potocznie petardami lub fajerwerkami.
Celem tej regulacji jest zapewnienie poszanowania zwierząt, przeciwdziałania i zapobiegania narażaniu zwierząt na cierpienie i stres, utratę zdrowia lub życia.
Rada gminy będzie mogła również ustanowić, z powołaniem na ważny cel, wyjątki i wyłączenia, w szczególności, z uwagi na tradycyjny sposób celebrowania Nowego Roku, dotyczące wykorzystywania niedozwolonych wyrobów pirotechnicznych w dniach 31 grudnia i 1 stycznia.
Pomijając przepisy prawne, istotne jest uświadamianie mieszkańców o zagrożeniach (w tym również negatywnym wpływie fajerwerków na jakość powietrza) oraz apelowanie o wrażliwość społeczną.
Niestety na profilach wielu miast w mediach społecznościowych zabrakło tego typu przekazu.