Dziś powrócę do ostatniej sesji Rady Miasta Biała Podlaska, w trakcie której zwróciłem uwagę na brak tekstu jednolitego uchwały regulującej budżet obywatelski.
To oczywiste naruszenie prawa a konkretnie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
Zgodnie z tym przepisem prawnym tekst jednolity aktu normatywnego innego niż ustawa ogłasza się nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, jeżeli był on nowelizowany.
29 czerwca 2023r. Rada Miasta zmieniła uchwałę o budżecie obywatelski.
Zatem najpóźniej do 29 czerwca 2024 r. powinien zostać ogłoszony tekst jednolity uchwały regulującej budżet obywatelski.
Tymczasem co zrobiła Rada Miasta?
Na sesji 27 czerwca nie tylko podjęła uchwały w sprawie tekstu jednolitego ale po raz kolejny zmieniła pierwotną uchwałę z 26 maja 2023 r. o budżecie obywatelskim.
I tak doszło do naruszenia prawa przez prezydenta miasta (brak przygotowania projektu uchwały o ogłoszeniu tekstu jednolitego) oraz Rady Miasta (brak podjęcia takiej uchwały).
Efekt tych zaniedbań jest taki, że mieszkaniec, który chce dziś dowiedzieć się jakie są zasady budżetu obywatelskiego, jakie zostały wprowadzone w nim zmiany i - najważniejsze - które zmiany obowiązują, musi sięgnąć do...trzech uchwał Rady Miasta czyli:
- uchwały nr LII/43/23 z 23
maja 2023 r.
- uchwały nr LIV/62/23 z 29 czerwca 2023 r.
- uchwały z 27 czerwca 2024 r.
I tu dochodzimy do sedna sprawy czyli wyjaśnienia czym jest tekst jednolity.
To nic innego jak oficjalny tekst aktu prawnego (w tym przypadku uchwały) obejmujący wszystkie wcześniejsze zmiany tego aktu.
Po prostu to narzędzie ułatwiające lekturę uchwały.
Ustawodawca nie wprowadził tego obowiązku ot tak sobie. Uczynił to świadomie, chcąc pomóc adresatom aktu prawnego w jego stosowaniu.
Skoro już to wiemy, to warto dodać, że sytuacja ta powtarza się w Białej Podlaskiej od kilku lat.
W 2022 r. i 2023 r. napisałem w tej sprawie kilka petycji do Rady Miasta przypominając o tym wymogu.
Po tych wystąpieniach teksty jednolite zostały opracowane.
Wydawać by się mogło, że skoro obywatel kilka razy przypomniał władzy o jej obowiązkach to wystarczy.
Nie wystarczyło.
I dlatego na ostatniej sesji zrobiłem to po raz kolejny.
Zastanawiam się jak to możliwe, że władza utrzymywana z naszych czyli podatników pieniędzy nie realizuje swoich obowiązków, a gdy przypomina o nich mieszkaniec w ramach społecznej, nieodpłatnej pracy to...nie słucha, a może nawet gotowa się obrazić?
Z czego to się bierze?
7 maja pisałem o tym, że szkolenie bądź warsztaty z zasad techniki prawodawczej to powinien być standard zarówno dla radnych, którzy są nimi kolejną kadencję jak i dla nowych radnych.
Być może gdyby takie szkolenie zostało zorganizowane to nie byłoby potrzeby przypominania o ustawowych obowiązkach.
Ps. Prezydent miasta nie przygotował - choć powinien - tekstu jednolitego również innej uchwały podjętej na ostatniej sesji Rady Miasta czyli uchwały w sprawie ”Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Biała Podlaska”.