wtorek, 30 lipca 2024

Budżet obywatelski częściowo nieważny czyli gdy władza wie lepiej


Niedawno opisałem bierne zachowanie Prezydenta Miasta Biała Podlaska i Rady Miasta Biała Podlaska w trakcie sesji 27 czerwca. 

Zabrałem wówczas głos i wskazałem na dwie istotne wady projektu uchwały zmieniającej uchwałę o budżecie obywatelskim.

Przekonywałem i uzasadniałem... w próżnię ponieważ nikt nie odniósł się do mojego wystąpienia.

 

Dlaczego do tego wracam?

Ponieważ uchwała trafiła do wojewody lubelskiego, który dziś stwierdził jej nieważność w części, o której mówiłem na sesji Rady Miasta.

Wojewoda podzielił argumentację, iż uchwała jako akt prawa miejscowego wykracza poza zakres delegacji ustawowej a Rada Miasta Biała Podlaska nie miała prawa nakładać na mieszkańców obowiązku dołączania do zgłoszenia projektu do budżetu obywatelskiego wypełnionej ankiety ewaluacyjnej.

Poza tym wymóg podania przez autora projektu "jak największej liczby danych" nie pozwala na stwierdzenie po spełnieniu jakich przesłanek (jakiej liczby danych) spełniony zostanie wymóg formalny konieczny do dopuszczenia danego projektu do głosowania.

Uchwała jest więc częściowo nieważna i nie może być wykonana w tym zakresie.


W tej sprawie najgorsze jest to, że wystarczyło odrobinę dobrej woli, chęci prezydenta, urzędników i radnych by uniknąć tej sytuacji. 

A skutki są nie tylko prawne ale i wizerunkowe. 

No chyba, że słowo "wstyd" nie ma już znaczenia. 

A za dodatkową pracę, przygotowanie wyjaśnień wojewodzie, przeprowadzenie analiz, opracowanie nowego projektu uchwały, opiniowanie zapłaci oczywiście...

No właśnie, kto zapłaci?



poniedziałek, 29 lipca 2024

PESEL w budżecie obywatelskim czyli warto odrabiać lekcje

 

W maju 2024 r. w UM Biała Podlaska przygotowano projekt nowej uchwały regulującej budżet obywatelski a w nim obowiązek  podania numeru PESEL w głosowaniu.


 

 

www.umbialapodlaska.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/663fc604-ee51-4630-a0cb-900558e18467.pdf

 

Coś co zostało już w przeszłości przeanalizowane, omówione okazało się niewystarczające. W sytuacji gdy w miastach rezygnuje się z wymogu posługiwania się numerem PESEL w budżecie obywatelskim, w Białej Podlaskiej podjęto próbę przywrócenia tego obowiązku. 

Zamiast ułatwiania, próba komplikowania i formalizowania. Dopiero w trakcie posiedzenia komisji rady miasta w maju 2024 r. projekt został wycofany. 

Ktoś nie odrobił lekcji?

Potwierdzeniem może być pogląd zaprezentowany przez jednego z urzędników UM Biała Podlaska w trakcie Komisji Edukacji i Spraw Społecznych Rady Miasta Biała Podlaska w dniu 20 czerwca 2024 r. o powodach wycofania się  z tego pomysłu: "wyroki sądu administracyjnego w Lublinie mówiły o tym, że nie należy stosować PESELU w głosowaniu nad budżetem obywatelskim. W innych sądach w kraju było całkiem inne zdanie".

Argumentacja ta może budzić wątpliwości. W petycji do Rady Miasta Biała Podlaska z dnia 14 września 2021 r. oraz do Prezydenta Miasta Biała Podlaska z dnia  29 września 2021 r. w sposób jednoznaczny wykazałem, iż żądanie podania numeru PESEL jest niezgodne z prawem. 

Na potwierdzenie tego poglądu powołałem orzeczenia NSA i WSA a także opinie NIK.

W wyroku z dnia 11 grudnia 2020 r. NSA wyjaśnił, iż "orzecznictwo sądowoadministracyjne jednoznacznie stwierdza, że podawanie numeru PESEL nie znajduje uzasadnienia prawnego, a dodanie go jako jednego z wymogów dopuszczających do uczestniczenia w konsultacjach wykracza poza granice przyznanych radzie przez ustawodawcę kompetencji". 

Na tej podstawie w uchwale z dnia 28 czerwca 2022 r. regulującej budżet obywatelski, numer PESEL został zastąpiony datą urodzenia mieszkańca. 

Minęły dwa lata i podjęto próbę powrotu do numeru PESEL. Na szczęście na ostatnim etapie procedowania tego projektu pojawiła się refleksja.

Szkoda jednak czasu i pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ocena projektów budżetu obywatelskiego

Na stronie Budżetu Obywatelskiego Białej Podlaskiej (www.bo.bialapodlaska.pl ) ukazała się ocena projektów na 2026 r.  Z 33 zgłoszonych prze...