21 listopada 2024 r. Prezydent Miasta Biała Podlaska wydał zarządzenie o powołaniu Bialskiej Rady Kobiet.
Rada składa się z 14 kobiet powołanych na 3-letnią kadencję. Ma ona m.in.
- opiniować projekty dokumentów programowych miasta Biała Podlaska w zakresie dotyczącym spraw kobiet,
- opiniować działania podejmowane w mieście Biała Podlaska w zakresie spraw kobiet, w tym między innymi dotyczących polityki rodzinnej, dostępności opieki zdrowotnej, ochrony przed przemocą i aktywizacji zawodowej,
- inicjować i wspierać akcje społeczne, szkolenia, debaty, konferencje oraz działania informacyjno-edukacyjne i inne, w tym kampanie społeczne podnoszące świadomość społeczną w zakresie spraw kobiet.
Oczywiście może pojawić się pytanie: dlaczego nie powołano "Rady Mężczyzn"?
Może być ono uzasadnione z punktu widzenia formalnego, jednak jak wiadomo najczęściej i zasadniczo mamy do czynienia z nierównością na niekorzyść kobiet.
Zresztą, takie komentarze miały miejsce w niektórych miastach, gdzie powołano rady kobiet, a nie jest ich mało (m.in. Szczecin, Białystok, Opole, Wałbrzych, Kalisz, Płock).
Trudno oceniać jaki wpływ na życie kobiet będzie miała Bialska Rada Kobiet ale można spróbować ocenić proces powołania członków rady.
Z zarządzenia prezydenta miasta nie wynika w jaki sposób został przeprowadzony wybór oraz czy przewidziany jest otwarty nabór do tego podmiotu.
Taka sytuacja została przewidziana np.
- w Białymstoku, gdzie "skład rady na kolejne kadencje wybierany jest spośród zgłoszeń w ramach otwartego naboru, natomiast przedstawicieli Prezydenta wskazuje Prezydent",
- Opolu ("kandydatki do Rady ustala się w naborze otwartym"),
- Wałbrzychu ("wybory do Wałbrzyskiej Rady Kobiet przeprowadza Prezydent Miasta Wałbrzycha, w tym przyjmuje zgłoszenia kandydatek". "Prezydent Miasta Wałbrzycha ogłasza nabór do Rady, określając wzory formularza zgłoszeniowego"),
- Suwałkach ("Ogłoszenie Prezydenta Miasta Suwałk o naborze kandydatek wraz z formularzem zgłoszeniowym zamieszczane jest na stronie internetowej"),
- Rzeszowie ("Do Rzeszowskiej Rady Kobiet mogą zgłaszać się pełnoletnie kobiety, których miejscem zamieszkania lub centrum działalności społecznej lub zawodowej jest Rzeszów". Kobiety zainteresowane kandydowaniem powinny wypełnić i złożyć formularz zgłoszeniowy").
Otwarty nabór mieszkanek zainteresowanych udziałem w radzie kobiet został przeprowadzony także w Jastrzębiu Zdrój, Świdnicy, Przemyślu, Płocku, Słupsku, Rybniku, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Łomży, Koszalinie i wielu innych miastach.
Takie rozwiązanie nie powinno dziwić.
Nabór kandydatek do rady kobiet powinien być demokratycznym procesem, umożliwiającym włączenie członków wspólnoty w sprawy lokalne.
To powinien być standard działania samorządu, realizujący zasadę partycypacji, jawności i zaufania.
Natomiast rozwiązanie gdy to wyłącznie władza wyznacza członków takiego podmiotu może budzić wątpliwości. Mogą pojawić się również pytania jakimi kryteriami kierował się prezydent miasta.
Z kolei w Gdyni powołanie Gdyńskiej Rady Kobiet zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi przeprowadzonymi w październiku i listopadzie 2024 r. w celu poznania opinii mieszkańców (m.in. ankieta).
Podobne konsultacje społeczne zostały przeprowadzone też m.in. w Opolu (Opolska Rada Kobiet).
Na marginesie warto odnotować, iż o marginalizacji konsultacji społecznych w Białej Podlaskiej pisałem już kilka razy.
Wobec tej argumentacji warto zadać Prezydentowi Miasta Biała Podlaska dwa pytania:
- czy mieszkanki Białej Podlaskiej mogły zgłosić się w ramach otwartego naboru do udziału w Bialskiej Radzie Kobiet i czy określono zasady takiego naboru (np. formularz zgłoszeniowy, kryteria, przesłanki)?
- czy przeprowadzono konsultacje społeczne tego pomysłu?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.