Ciąg dalszy o jawności życia publicznego a raczej jej ograniczeniach.
Na sesję Rady Miasta Biała Podlaska w dniu 31 stycznia 2025 r. został przygotowany projekt zmiany § 32 ust. 1 Statutu Miasta.
Obecnie brzmi on następująco:
"Do projektu uchwały dołącza się uzasadnienie, w którym powinna by zawarta potrzeba podjęcia uchwały oraz informacja o skutkach finansowych realizacji uchwały"
Natomiast przygotowana zmiana tego przepisu sprawi, iż będzie on brzmiał tak:
"Do projektu uchwały dołącza się uzasadnienie, w którym powinna być zawarta potrzeba jej podjęcia".
Ta niepozorna zmiana oznacza ni mniej ni więcej tylko rezygnację z obowiązku podania przez prezydenta miasta informacji o tym jakie będą skutki finansowe związane z realizacją uchwały.
To może jeszcze raz.
Po uchwaleniu tej zmiany, mieszkańcy nie dowiedzą się już ile będzie ich (jako podatników) kosztować wykonanie uchwały.
Nie dowiedzą się też jaki jest wpływ realizacji uchwały na zmniejszenie lub zwiększenie dochodów gminy, w której mieszkają.
Brzmi znajomo.
W 2023 r. prezydent miasta przygotował projekt zmiany uchwały o opłacie targowej pomijając w uzasadnieniu informację o skutkach finansowych jej realizacji, choć wówczas Statut Miasta przewidywał taki obowiązek.
Po wejściu w życie projektowanej zmiany, takiego obowiązku już nie będzie.
A mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżeli zechcą dowiedzieć się ile będzie ich kosztować realizacja postanowień uchwały powinni...przeprowadzić się do innej gminy np. Puław.
W tej gminie wiedzą, że mieszkaniec małej ojczyzny ma prawo do takiej informacji a statut gminy mu to gwarantuje.
Ale to nie koniec ciekawostek w tej sprawie.
Otóż, po zmianie statutu miasta, Prezydent Miasta Biała Podlaska zostanie zwolniony z obowiązku informowania o skutkach finansowych realizacji uchwały ale...mieszkańcy już nie.
Zgodnie z § 5 ust. 2 uchwały Rady Miasta Biała Podlaska z dnia 7 marca 2022 r. w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, do projektu uchwały (przygotowanej przez mieszkańców) dołącza się uzasadnienie, w którym powinna być zawarta potrzeba podjęcia uchwały oraz informacja o skutkach finansowych realizacji uchwały.
Będzie więc nieproporcjonalnie.
Mieszkańcy, którzy przygotują projekt swojej uchwały celem przyjęcia jej przez radę miasta, będą musieli podać dane o skutkach finansowych, a władza dysponująca urzędnikami, prawnikami, księgową już nie.
A tak w ogóle to jestem pod wrażeniem.
Krok po kroku zmierzamy w kierunku...no właśnie czego?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.