Kilka dni temu pisałem o zablokowaniu przez Bialskie Centrum Kultury możliwości wypowiedzi w mediach społecznościowych w związku z informacją o koncercie w ramach Dni Miasta Biała Podlaska.
W związku z odpowiedzią dyrektora BCK na mój wniosek w sprawie, skierowałem dziś petycję do BCK dotyczącą przestrzegania standardów funkcjonowania mediów społecznościowych w tym:
- zagwarantowania możliwości
prowadzenia debaty publicznej oraz swobody wypowiedzi również negatywnych czy
krytycznych,
- opracowania oraz
zamieszczenia na profilu Bialskiego Centrum Kultury regulaminu korzystania z
tego kanału komunikacji z mieszkańcami.
Poniżej kilka wątków zawartych w petycji:
W dniu 21 maja 2025 r. Bialskie Centrum Kultury Bialskie poinformowało na swoim profilu w mediach społecznościowych (Facebook) o koncercie Mr. Polska w ramach Dni Białej Podlaskiej 2025, który miał odbyć się 30 maja i być otwarty dla wszystkich mieszkańców.
Pod postem tym pojawiły się negatywne komentarze odnoszące się do zaproszenia muzyka, którego teksty zawierają wulgaryzmy czy treści odwołujące się do narkotyków.
Bialskie Centrum Kultury początkowo próbowało ustosunkować się do tych opinii, a następnie zablokowało możliwość zamieszczania przez mieszkańców komentarzy pod tym postem.
Dyrektor BCK w odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej, wyjaśnił, iż „decyzja ta została podjęta w związku z treścią umieszczanych komentarzy, które to mogły nosić znamiona naruszenia dobrego imienia instytucji kultury a także pracujących w niej pracowników, ponadto niektóre z komentarzy były także wulgarne w związku z czym aby deeskalować sytuację i chronić dobre imię pracowników dyrektor BCK w Białej Podlaskiej podjął powyższą decyzję. Komentarze nie zostały usunięte a jedynie ukryte oraz zablokowano możliwość komentowania przez co nie były one widoczne. Wyjątek stanowi jeden usunięty komentarz Bialskiego Centrum Kultury wyjaśniający sytuację”.
Dyrektor BCK poinformował również, iż „nasza instytucja nie posiada regulaminu korzystania z profilu na Facebooku”.
Ponadto wyjaśnił, iż „nie opublikowano w mediach społecznościowych oświadczenia o powodach zablokowania/usunięciu komentarzy, zaś w ocenie dyrektora "cała sytuacja miała charakter incydentalny, pomimo wielu lat funkcjonowania naszego profilu w mediach społecznościowych sytuacja taka miała miejsce pierwszy raz i była ona jednostkowa wobec czego działania dyrektora ograniczyły się jedynie do analizy sytuacji z pracownikami instytucji".
Działanie polegające na
usunięciu komentarza oraz zablokowaniu możliwości zamieszczenia komentarzy
przez innych użytkowników należy ocenić negatywnie.
Doprowadziło ono do zamrożenia debaty publicznej, aktywności obywatelskiej zaś dyrektor BCK de facto wprowadził cenzurę prewencyjną, niejako „z góry” zakładając, iż kolejne komentarze mieszkańców nie będą przychylne dla kierowanej przez niego instytucji.
Należy również odnotować, iż profil BCK w mediach społecznościowych jest utrzymywany ze środków publicznych, podatków wszystkich mieszkańców Białej Podlaskiej. Mają oni prawo wyrażać swoje opinie nawet negatywne czy krytyczne.
Niezależnie od powyższego, negatywnie należy ocenić również brak
regulaminu funkcjonowania profilu. To standard wielu polskich instytucji
publicznych. Również profil „Miasto Biała Podlaska” posiada swój regulamin, w
którym określono zasady korzystania z tego kanału komunikacji oraz informacje o
tym jakie komentarze użytkowników będą usuwane, zaś konta mogą być ignorowane
lub blokowane.
Takiego działania zabrakło w przypadku profilu prowadzonego przez BCK.
W takiej sytuacji warto było zamieścić w mediach społecznościowych oświadczenie o powodach zablokowania/usunięciu komentarzy. BCK nie skorzystało jednak z tego – doraźnego – rozwiązania.
Mam nadzieję, że dyrektor BCK potraktuje uwagi zaprezentowane w
petycji z należytą starannością, jako zgłaszane w interesie publicznym, dla
poprawy jakości komunikacji miejskiej instytucji z członkami lokalnej
wspólnoty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.