poniedziałek, 11 listopada 2024

Wspólne sprawy czyli debata o tym co ważne

Dziś w 11 polskich miastach (m.in. Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Cieszyn, Radom, Elbląg) odbyły się debaty obywatelskie "Wspólne sprawy" zorganizowane - w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską - przez Fundację "Ważne sprawy". 

Wziąłem udział w takiej debacie w Białej Podlaskiej i mam kilka refleksji.




Po pierwsze, ciekawa formuła i tematy rozmów. Spotkania odbywały się przy kilku stolikach tematycznych (m.in. partycypacji lokalna, współpraca międzypokoleniowa, polaryzacja), zaś uczestnicy zmieniali stolik po zakończeniu dyskusji (metoda world cafe).

Po drugie, nikłe zainteresowanie mieszkańców. 

Choć w spotkaniu wzięło udział ok. 25 osób to w zdecydowanej większości byli to młodzi ludzie m.in. z Młodzieżowej Rady Miasta oraz mieszkańcy innych miast. Zabrakło starszych członków lokalnej wspólnoty, radnych oraz władzy.

Po trzecie, nie mogę zrozumieć jak to możliwe, że przedstawicielka prezydenta miasta pojawia się jedynie na chwilę by powitać uczestników i czyni to po... ponad godzinie od otwarcia debaty, życząc im udanych obrad.

Czy to naprawdę problem przyjść na kilka minut ale punktualnie, o godzinie rozpoczęcia spotkania?

To kwestia szacunku dla uczestników.

Po czwarte, media. 

W jaki sposób promować tego typu wydarzenia, edukować mieszkańców czy zachęcać do partycypacji obywatelskiej gdy przedstawiciele mediów nie są nim zainteresowani.

A przecież można było porozmawiać choć przez chwilę z młodymi członkami wspólnoty, zapytać ich co sądzą o takiej formie uczczenia Dnia Niepodległości.

Takie spotkania są potrzebne. Jednak aby mogły one mieć wpływ na rozwój wspólnoty potrzeba nieco innego podejścia. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Ocena projektów budżetu obywatelskiego

Na stronie Budżetu Obywatelskiego Białej Podlaskiej (www.bo.bialapodlaska.pl ) ukazała się ocena projektów na 2026 r.  Z 33 zgłoszonych prze...