wtorek, 25 marca 2025

Ile razy można czyli uchwała Rady Miasta ponownie nieważna w części

 Niedawno pisałem o rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody, który po mojej petycji stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Biała Podlaska w części dotyczącej braku uregulowania w Statucie Miasta porządku obrad. 

4 marca 2025 r. Rada Miasta Biała Podlaska zmieniła więc uchwałę w sprawie Statutu Miasta poprzez nadanie § 14 ust. 2 brzmienia: 

"O terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad sesji zawiadamia się radnych co najmniej na 7 dni przed ustalonym terminem sesji w formie elektronicznej lub inny skuteczny sposób, przesyłając im także materiały objęte porządkiem obrad.”

Rada Miasta uwzględniła więc przepis ustawy o samorządzie gminnym nakazujący uregulowanie w Statucie Miasta także informacji o porządku obrad sesji, ale...pokusiła się o dodanie do niego słowa "proponowanym". 

A to twórczość własna Rady Miasta i...naruszenie prawa. 

Kolejne, w tym samym przepisie prawnym.

Dlatego też wojewoda lubelski stwierdził wczoraj (rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN-II.4131.70.2025) po raz kolejny nieważność tego samego przepisu tym razem w zakresie słów "proponowanym".



Jak trafnie uznał wojewoda "przygotowywany przez przewodniczącego porządek obrad nie jest projektem czy luźną propozycją lecz wiążącym dokumentem, doręczanym radnym przed sesją, zgodnie z którym ma następować kolejność procedowania na sesji. Ustalając porządek obrad, przewodniczący winien się kierować ustalonym planem pracy rady i jej komisji".  

Porządek obrad nie może być zatem "proponowany" bo nie jest on projektem, niewiążącą propozycją, ale dokumentem wiążącym przewodniczącego i radę miasta.

Czyli po raz kolejny w ostatnim czasie Rada Miasta Biała Podlaska będzie musiała zająć się tym samym przepisem prawnym Statutu Miasta.

Przepisem, którego konstrukcja nie powinna stwarzać problemów. Wystarczy...przeczytać ustawę o samorządzie gminnym.

Oczywiście każdy może się pomylić. 

Jednak sprawa ta nie jest skomplikowana, a wręcz prosta pod względem zasad tworzenia prawa. 

Tym bardziej, że materia ta była już przedmiotem rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów oraz sądów administracyjnych. 

Wystarczyło jedynie się z nimi zapoznać...

A tak, Prezydent Miasta Biała Podlaska oraz Rada Miasta Biała Podlaska po raz kolejny poświęcą swój (a raczej nasz ponieważ za to płacimy) czas na naprawę oczywistych błędów. 

A to wszystko na koszt podatników.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Ocena projektów budżetu obywatelskiego

Na stronie Budżetu Obywatelskiego Białej Podlaskiej (www.bo.bialapodlaska.pl ) ukazała się ocena projektów na 2026 r.  Z 33 zgłoszonych prze...