piątek, 21 marca 2025

O Straży Miejskiej w ramach Czwartku obywatelskiego

    Niedawno minęła rocznica spotkania - zorganizowanego w ramach Czwartków obywatelskich - mieszkańców Białej Podlaskiej z przedstawicielami Straży Miejskiej.

  Ponieważ wydarzenie to nie było dotychczas omawiane w przestrzeni publicznej, uznałem, że warto przybliżyć nieco jego przebieg. 

   W trakcie debaty poruszono specyfikę działalności Straży Miejskiej w 2023 r. w tym m.in. niewielką (w porównaniu z innymi miastami) ilość zgłoszeń wpływających do tej formacji od mieszkańców. Przykładowo w Zamościu - 2538, Chełmie - 2243, zaś w Białej Podlaskiej - 1167 zgłoszeń.

Co ciekawe aż 400 z tych zgłoszeń mieszkańców dotyczyło zagrożeń w ruchu drogowym. Przedstawiciel Straży Miejskiej wyjaśnił, iż „chodzi o niewłaściwe parkowanie w tym w placach zieleni, w rejonie szkół, osiedli mieszkaniowych”. 

  Z kolei interwencje dotyczące zwierząt obejmowały przekierowanie ich do schroniska dla bezdomnych zwierząt, asystę lekarzowi weterynarii przy pomocy rannym zwierzętom, przepłaszanie dzikich zwierząt, transport do lasu, sprawy związane z pogryzieniami mieszkańców.

    Mieszkańcy zwrócili uwagę na znaczną – w porównaniu do innych miast – ilość pojazdów unieruchomionych w Białej Podlaskiej za pomocą blokad kół (22 przypadki w 2023 r.). Pracownik Straży Miejskiej poinformował, iż procedura ta jest stosowana przede wszystkim wobec obcokrajowców ze względu na trudności związane ze znalezieniem takiego kierowcy – sprawcy wykroczenia. 

W trakcie spotkania zasygnalizowano także podejście Straży Miejskiej do osób dopuszczających się wykroczeń przeciwko ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (17 pouczeń, 113 grzywien w drodze mandatu karnego oraz brak wniosku do sądu w 2023 r.). W ocenie Straży Miejskiej są to powtarzające się osoby, zaś w stosunku do nich nie działają upomnienia oraz kary.

    W dyskusji poruszono również problematykę:

- obsady etatowej Straży Miejskiej (19 osób) w zestawieniu z innymi miastami tj. Zamościem (32 strażników), Suwałki (14 strażników). 

  Przedstawiciel Straży Miejskiej stwierdził, iż strażników jest za mało choćby do obsługi około 300 kamer umieszczonych na terenie miasta. Monitoring obsługuje jedna osoba, która ustala priorytety, wybierając kilka kamer do nadzoru. Pozostałe kamery rejestrują obraz, który w przypadku zdarzenia można odtworzyć w późniejszym czasie. Liczba strażników zmieniała się na przestrzeni lat (od 7 do 25 osób).

 - paliwa używanego przez mieszkańców do palenia w piecach i jego wpływu na jakość powietrza w mieście. 

   Zdaniem Straży Miejskiej problemem jest sposób rozpalania ponieważ zwłaszcza starsi ludzie palą techniką podpalania od dołu. Straż Miejska nie dysponuje dronami do kontroli rodzaju paliwa, choć byłoby to narzędzie przydatne w jej pracy. 

 - zastąpienia strażników z pocztu sztandarowego (obsługujących uroczystości miejskie) uczniami szkół mundurowych. 

   Rozwiązanie to pozwoliłoby na skierowanie strażników do realizacji ustawowych zadań. W przeszłości (do końca kadencji w 2014 r.) poczet sztandarowy nosili radni Rady Miasta Biała Podlaska. 

- ryzyka związanego z przekraczania przez rowerzystów ulicy Łomaskiej na wysokości Wod – Kanu. 

  W miejscu tym występują przypadki wjazdu rowerzystów na ulicę wprost ze ścieżki rowerowej, bez zsiadania z roweru. Jest to zachowanie dozwolone ze względu na czerwony pas na tym skrzyżowaniu, jednak sposób realizacji tych uprawnień jest niebezpieczne. 

  Wydaje się, iż zasadna byłaby zmiana organizacji ruchu polegająca na usunięciu czerwonej linii dla rowerów, co wymuszałoby zejście z roweru. Przedstawiciel Straży Miejskiej potwierdził, iż jest to niebezpieczne miejsce. 

  Jednym z pomysłów zaproponowanych przez mieszkańca był system żółtych i czerwonych kartek dla uczniów jako forma sygnalizowania wykroczeń w ruchu rowerowym.

- zmiany organizacji ruchu rowerów na Al. Tysiąclecia, na ul. Kościelnej oraz na ul. Sitnickiej z ul. Grunwaldzką,

- braku strefy czasowego, płatnego parkowania w centrum miasta

- braku czasomierzy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach,

- współpracy Straży Miejskiej z Policją.

    Jeden z uczestników zwrócił uwagę, że z rozmów, które przeprowadził z mieszkańcami wynika, że Straż Miejska jest postrzegana głównie do karania mandatami, nie zaś do pilnowania porządku w mieście czy sygnalizowania, że ulica jest brudna, dziurawa. 

   Przedstawiciel Straży Miejskiej wyjaśnił, iż informacje o stanie ulic są przekazywane do Wydziału Dróg UM, zaś dane o przepełnionych koszach – do Zieleni Miejskiej. Są to zgłoszenia stanowiące awarie techniczne, których w 2023 r. odnotowano 47.

   Na zakończenie dyskusji zaproponowałem by - wzorem innych miast - informacja o działalności Straży Miejskiej była zamieszczana w corocznym raporcie o stanie gminy miejskiej Biała Podlaska. 

Mieszkańcy nie posiadają bowiem danych o działalności Straży Miejskiej w tym ilości i rodzaju interwencji.

Sugestia ta została uwzględniona w raporcie o stanie miasta zaprezentowanym w 2024 r. Dokument ten zawierał już dane o Straży Miejskiej.  

Zaangażowanie mieszkańców w debatę potwierdziło, iż takie spotkania są potrzebne, tym bardziej gdy prezydent miasta odmawia przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących oceny funkcjonowania Straży Miejskiej. 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Ocena projektów budżetu obywatelskiego

Na stronie Budżetu Obywatelskiego Białej Podlaskiej (www.bo.bialapodlaska.pl ) ukazała się ocena projektów na 2026 r.  Z 33 zgłoszonych prze...