sobota, 31 maja 2025

Karta Bialczanina czyli korzyści dla płacących podatki w mieście

Złożyłem dziś petycję do Prezydenta Miasta w sprawie  wprowadzenia Karty Bialczanina, z propozycją aby jej logo nawiązywało do obchodzonej w tym roku rocznicy 500 - lecia miasta Biała Podlaska.

Karty funkcjonują z powodzeniem w wielu miastach m.in. Wrocławiu, Kaliszu, Chełmie, Zamościu, Płocku, Gdańsku, Katowicach, Gdyni, Legnicy, Koninie, Słupsku, Krośnie, Piasecznie, Zakopanem i warto czerpać z dobrych praktyk. 

Karty miejskie umożliwiają członkom wspólnoty rozliczającym się z podatków w danym mieście, korzystanie z systemu zniżek do lokalnych atrakcji, zakupów w promocyjnych cenach i korzystania z usług partnerów karty, rabatów, benefitów zagwarantowanych przez władze miasta, lokalnych przedsiębiorców, firmy, etc. prowadzących działalność w wielu obszarach związanych z aktywnością mieszkańców np. handlu, sporcie, rekreacji, kulturze. 

Karta mogłaby również przewidywać odpowiednie zniżki dla mieszkańców korzystających ze Strefy Płatnego Parkowania, która zostanie utworzona w najbliższym czasie w mieście.

Karty zachęcają zatem do odprowadzania podatków w mieście, w którym się mieszka oraz z którego infrastruktury miejskiej (utrzymywanej z lokalnych podatków) korzysta się na co dzień.

Karta to również element wzmacniający lokalną tożsamość oraz integrację wspólnoty.

Koszt wprowadzenia karty miejskiej jest nieporównywalnie niski w stosunku do korzyści jakie wynikają z jej wprowadzenia. Przykładowo koszt poniesiony przez władze Chełma to: urządzenia i materiały eksploatacyjne 14 741,55 zł brutto oraz utrzymanie systemu wspomagającego Program Karta Chełmianina 7 380,00 zł brutto miesięcznie (dane uzyskane w ramach informacji publicznej z UM Chełma).  



















wtorek, 27 maja 2025

35 lat samorządu terytorialnego


Dziś mija 35 lat od pierwszych wyborów do samorządu terytorialnego w Polsce. 

27 maja 1990 r. wybraliśmy radnych rad gmin, które zastąpiły dotychczasowe rady narodowe. 

Trzeba było czekać 40 lat na odrodzenie samorządu terytorialnego zlikwidowanego na mocy ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej. 

Wolą ówczesnego ustawodawcy miało to na celu "dalsze pogłębienie demokratyzacji Polski Ludowej przez jeszcze pełniejszy udział mas pracujących w rządzeniu Państwem i skupienie w radach narodowych pełni władzy ludowej w terenie". 

Rady narodowe miały m.in. "utrzymywać stałą więź z masami pracującymi i wszechstronnie wykorzystywać ich inicjatywę a także przyciągać obywateli do udziału w masowych akcjach społecznych". 

Na szczęście to już odległa przeszłość.

8 marca 1990 r. zostały uchwalone ustawy: o samorządzie terytorialnym oraz Ordynacja wyborcza do rad gmin. 

19 marca 1990 r. Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie wyznaczając dzień wyborów na 27 maja 1990 r. 

Wybory dotyczyły wyłącznie radnych ponieważ wójt był wybierany przez radę gminy i mogła nim zostać osoba również spoza jej składu. 

Na możliwość wyboru przez mieszkańców wójta, burmistrza, prezydenta trzeba było czekać kilkanaście lat. 

20 czerwca 2002 r. została uchwalona ustawa o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Kilka dni temu Sejm RP podjął uchwałę w sprawie uczczenia 35 rocznicy utworzenia samorządu terytorialnego, wyrażając w niej pogląd, iż "wybory do rad gmin, przeprowadzone w dniu 27 maja 1990 r., rozpoczęły proces decentralizacji władz publicznych i budowanie społeczeństwa obywatelskiego".

Tyle historia. 

Jedno pozostaje niezmienne od 35 lat. 

To mieszkańcy tworzą wspólnotę samorządową. 


Kampania wyborcza a działalność władz i innych podmiotów

Trwa kampania wyborcza przed drugą turą wyborów prezydenckich. 

Niedawno Państwowa Komisja Wyborcza przypomniała kto nie powinien angażować się w agitację wyborczą. 

"Przepisy Kodeksu wyborczego ograniczają krąg podmiotów uprawnionych do prowadzenia agitacji wyborczej do komitetów wyborczych oraz wyborców [art. 106 § 1 Kodeksu wyborczego).

Zgodnie z art. 84 § 1 Kodeksu wyborczego to komitety
wyborcze zgłaszające kandydatów w wyborach wykonują także inne czynności wyborcze, a w szczególności to właśnie one – na zasadzie wyłączności – prowadzą kampanię wyborczą na rzecz kandydatów. 

Przez kampanię wyborczą należy rozumieć nie tylko prowadzenie agitacji wyborczej, ale także inne działania, bezpośrednio lub pośrednio służące celom komitetu wyborczego, w tym działania o charakterze informacyjnym, perswazyjnym, marketingowym i mobilizującym.

Niedopuszczalne jest natomiast nieodpłatne przejmowanie przez inne niż komitety wyborcze podmioty (np. stowarzyszenia, fundacje, także przez partie polityczne) zadań należących do wyłącznej domeny komitetów wyborczych, w tym działań w ramach ich kampanii wyborczej, chociażby akcji informacyjnych (...)." - wyjaśnienia PKW z dnia 18 lutego 2025 r. 

Jest to bardzo szerokie ujęcie tego co stanowi kampanię wyborczą obejmujące również działania o charakterze informacyjnym. 

Warto przy tej okazji przypomnieć obowiązujące stanowisko Rady Miasta Biała Podlaska z dnia 28 grudnia 2023 r. w sprawie wykorzystania przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska mediów społecznościowych w kampanii wyborczej.

Rada Miasta - uwzględniając moją petycję wniesioną w tej sprawie - wyraziła "stanowisko o konieczności oddzielania przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska działalności związanej z pełnioną funkcją od manifestowania przez niego poglądów politycznych na oficjalnym, facebookowym profilu Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

Zasada ta ma uniwersalny charakter odnosząc się do wyborów parlamentarnych, samorządowych oraz prezydenckich".

A czy Prezydent Miasta zastosował się do stanowiska PKW i Rady Miasta każdy może sobie sprawdzić. 




piątek, 23 maja 2025

Jeszcze o blokadzie w mediach społecznościowych

 Wczoraj pisałem o zablokowaniu komentarzy pod postem Bialskiego Centrum Kultury dotyczącym koncertu z okazji Dnia Białej Podlaskiej 2025.
Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy. Regulamin.
Zajrzałem na profil BCK w mediach społecznościowych żeby zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania, zwłaszcza możliwością blokowania, usuwania komentarzy i nie znalazłem. 

Może nie umiem szukać a może po prostu go tam nie ma. A powinien być. 

Dlatego zapytałem dyrektora BCK o miejsce publikacji regulaminu.

A co do samej decyzji o usunięciu komentarzy użytkowników to instytucja publiczna powinna wykazywać się ostrożnością i starannością w takim działaniu. 

Po pierwsze, to kanał komunikacji utrzymywany z pieniędzy publicznych.

Po drugie, subiektywne pozbawienie mieszkańców możliwości dyskusji w mediach społecznościowych ma negatywny wpływ na jakość debaty i rozwój społeczeństwa obywatelskiego stanowiąc mrożący efekt i formę cenzury prewencyjnej.  

Po trzecie, muszą istnieć znane użytkownikom kryteria kontroli dyskusji w tym blokowania, usuwania postów. Odmienny pogląd prowadziłby bowiem do akceptacji tezy, iż dopuszczalna jest dowolność działania instytucji publicznej i blokowania dyskusji ilekroć przyjdzie jej na to ochota bądź pojawią się krytyczne komentarze o jej działalności. 

W ostatnim czasie, sądy administracyjne coraz częściej odnoszą się do aktywności podmiotów publicznych w mediach społecznościowych. 

Warto przytoczyć kilka ich poglądów. 

"Każda bowiem publikowana przez organ informacja może zostać skomentowana przez innych użytkowników portalu. W konsekwencji często portal taki staje się forum publicznej debaty na temat kwestii, o których organ poinformował na swoim profilu. 

Debata ta toczy się zarówno między obywatelami, jak również z udziałem samego organu, który przedstawia swoje stanowisko w omawianej sprawie czy wyjaśnia powstałe wątpliwości. 

W związku z tym korzystanie z mediów społecznościowych przez organy władzy publicznej służy wspieraniu aktywności obywatelskiej.

Główną możliwością oferowaną przez portal Facebook, obok publikowania postów, jest wspomniana już opcja komentowania publikacji innych użytkowników. 

Nie może budzić wątpliwości, że reakcje społeczeństwa na posty organu mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne, z czym organ jako właściciel konta musi się liczyć. 

Założeniem mediów społecznościowych jest bowiem swoboda wypowiedzi, w granicach nienaruszających obyczajności, przepisów prawa, czy dóbr osobistych innych osób i podmiotów.

Założenie to według sądu koresponduje z konstytucyjną zasadą wolności wypowiedzi, gwarantowaną w art. 54 ustawy zasadniczej. Konstytucja każdemu obywatelowi zapewnia wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania

i rozpowszechniania informacji, zaś cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. 

Nie jest przy tym ograniczona forma wyrażania tych poglądów, tj. wypowiedzi ustne na forum, pisemne, czy też z wykorzystaniem zdobyczy technologii za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Każda z tych form podlega takiej samej ochronie. Przy czym, jak już zaznaczono, owa swoboda nie jest ograniczona li tylko do wypowiedzi i myśli, które mają wydźwięk pozytywny dla jego odbiorcy – wskazanego ogólnie jako uczestnik forum publicznego, na którym poglądy te są wyrażane.

Natomiast krytyka obywatelska jest działaniem społecznie pożytecznym i pożądanym, jeśli jest podjęta w interesie społecznym. 

Wobec tego organ powinien znosić krytykę ze strony obywateli formułowaną za pośrednictwem portali społecznościowych organu, a jej wyrażanie nie powinno wiązać się z ograniczaniem dostępu do publikowanych na tym portalu informacji i możliwością wyrażania opinii w sprawach publicznych na profilu organu. 

Takie działanie stanowi bowiem zarówno naruszenie art. 54, jak i art. 61 Konstytucji RP, a ponadto działa jako pewien rodzaj cenzury, ograniczający wybranym obywatelom jawność działalności organu, który też może zniechęcać ich do tego rodzaju aktywności w przyszłości (wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 19 stycznia 2023 r.).

"Media społecznościowe prowadzone przez organy władzy publicznej, jako przestrzeń do informowania obywateli i forum rozmów o sprawach publicznych, podlega ochronie wolności wyrażania opinii, zagwarantowanej w Konstytucji, a także w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

 Dlatego też jeżeli organ wybiera taką drogę komunikacji z obywatelami, to winien jest przestrzegać praw określonych w Konstytucji, ta zaś dopuszcza zarówno wypowiedzi aprobujące, jak i krytyczne" (wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 stycznia 2021 r.).


czwartek, 22 maja 2025

Koncert na Dni Miasta czyli o blokowaniu komentarzy

Bialskie Centrum Kultury poinformowało na swoim profilu w mediach społecznościowych o koncercie Mr. Polska w ramach Dni Białej Podlaskiej 2025.

Koncert ma się odbyć 30 maja i być otwarty dla wszystkich mieszkańców. 

I na tym można byłoby zakończyć informację gdyby nie fakt, iż mieszkańcy skomentowali pod tym postem, w sposób nieprzychylny dla organizatora, zaproszenie muzyka, którego teksty zawierają wulgaryzmy czy treści odwołujące się do narkotyków.

Co zrobił BCK?

Początkowo próbował odnieść się do tych opinii a następnie...zablokował możliwość zamieszczania przez mieszkańców komentarzy pod tym postem.




Koniec dyskusji i już. Demokracja lokalna.

Oczywiście - jak było to przewidzenia - debata przeniosła się na profile lokalnych mediów informujące o koncercie.

Ponieważ uważam, że nie tędy droga, a takie działanie ma mrożący efekt na funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego korzystającego z mediów społecznościowych, zapytałem dziś dyrektora Bialskiego Centrum Kultury: 

- kto, na czyje polecenie i w oparciu o jakie przesłanki/kryterium podjął decyzję o zablokowaniu możliwości zamieszczenia komentarzy do postu opublikowanego na profilu Bialskiego Centrum Kultury na Facebooku w dniu 21 maja 2025 r. informującego o koncercie Mr. Polska w ramach Dni Białej Podlaskiej 2025,

- czy i - w przypadku pozytywnej odpowiedzi - ile postów/komentarzy umieszczonych pod tym postem Bialskiego Centrum Kultury zostało usuniętych/zablokowanych. Proszę również o podanie informacji kto podjął decyzję o usunięciu/zablokowaniu tych postów i na czyje polecenie.

Zobaczymy.

poniedziałek, 19 maja 2025

Najwyższa frekwencja w w wyborach w XXI w. czyli jednak można

 Znamy już wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Mnie najbardziej interesuje frekwencja czyli to jaki jest poziom zaangażowania obywatelskiego mieszkańców Białej Podlaskiej. 

Okazuje się, iż wczorajsza frekwencja w I turze była nie tylko najwyższa w Białej Podlaskiej w XXI wieku, ale również wyższa niż w województwie lubelskim (to akurat norma z wyjątkiem wyborów w 2000 r., które rozstrzygnęły się w I turze), w powiecie bialskim (63,87 %), Chełmie (61,93 %), Zamościu (63,74 %) oraz ta łączna odnotowana we wszystkich obwodach w Polsce. Jedynie w Lublinie frekwencja była wyższa (70,63 %). 


 

Biała Podlaska

Woj. lubelskie

Polska

08.10.2000 

58,61

59,04

61,12

09.10.2005 

52,43

49,24

49,74

20.06.2010 

57,07

52,20

54,94

10.05.2015 

50,77

48,56

48,96

28.06.2020 

64,54

62,32

64,51

18.05.2025 

68,00

65,58

67,31


Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej

Brawo mieszkańcy. 


niedziela, 18 maja 2025

Wybory czyli wspólna sprawa

Dziś Polacy decydują o tym kto będzie Prezydentem RP.

Odkąd pamiętam biorę udział w wyborach. 

Nie traktuję tego jednak wyłącznie w kategoriach obowiązku ale przede wszystkim mojego prawa, przywileju wynikającego z bycia członkiem wspólnoty.

I cieszę się, że coraz więcej Polaków bierze udział w głosowaniach.


sobota, 17 maja 2025

Ewaluacja budżetu obywatelskiego czyli katastrofa

Urząd Miasta Biała Podlaska opublikował raport z ewaluacji Budżetu Obywatelskiego Białej Podlaskiej 2024.



https://bo.bialapodlaska.pl/wp-content/uploads/2025/05/ewaluacja_9_edycji_budzetu_partycypacyjnego_miasta_2025_raport.pdf

Oceniając zaangażowanie społeczne w proces ewaluacji jednym słowem: katastrofa. 

W badaniu podsumowującym ostatnią edycję budżetu obywatelskiego wzięło udział...12 (słownie: dwunastu) mieszkańców.

Trudno to nawet skomentować.

Władze miasta powinny się zastanowić jak do tego doszło i gdzie został popełniony błąd.  

A co do samego raportu, to oczywiście trudno wyciągać wiążące wnioski na podstawie kilkunastu opinii, jednak autorzy raportu postarali się by przedstawić władze w dobrym świetle, dokonując przy tym dość pobieżnej analizy. 

Kilka przykładów.

 - "W porównaniu do poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego nastąpił znaczący wzrost liczby złożonych projektów. Ponad dwukrotny wzrost ich liczby świadczy o wzroście zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta, ale również wskazuje, iż wskutek działań promocyjno - informacyjnych prowadzonych przez urzędników miejskich wzrosła świadomość lokalnej społeczności o idei budżetu partycypacyjnego" (s. 5),

-  "W porównaniu do VII edycji Budżetu Obywatelskiego nastąpił spadek zarówno liczby osób głosujących jak i liczny oddanych głosów. W 2023 roku udział w głosowaniu wzięło 7906 osób, które łącznie oddały 21 594 głosy, przy czym na liczbę osób głosujących jak i oddanych głosów w roku ubiegłym bez wątpienia miały stwierdzone podczas poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego jego nadużycia polegające na oddaniu w głosowaniu elektronicznym w krótkim czasie, dużej liczny głosów z jednego numeru IP" (s. 7).

To może spróbujmy to powiązać ze sobą oraz z ewaluacją. 

Z jednej strony - według autorów raportu - wzrosła świadomość społeczna (więcej zgłoszonych projektów), ale z drugiej strony ma ona specyficzny charakter ponieważ nie obejmuje już etapu głosowania na projekty oraz udziału w badaniu podsumowującym budżet obywatelski. 

Taka świadomość wybiórcza. 

Więcej projektów to zasługa władz miasta. Natomiast fatalna frekwencja w głosowaniu to głównie wina negatywnej atmosfery związanej z podejrzeniem oddania głosów z jednego IP w poprzedniej edycji. 

I jak stwierdzają autorzy raportu jest to pewnik ("bez wątpienia"), pomimo iż żadne pytanie ankiety ewaluacyjnej nie odnosiło się do tego aspektu budżetu obywatelskiego. 

Reasumując...edycja budżetu obywatelskiego 2023 miała negatywny wpływ wyłącznie na niektóre aspekty budżetu obywatelskiego 2024. 

Ciekawe.

Również ciekawe jak to, że deklarowany przez autorów raportu "wzrost świadomość lokalnej społeczności o idei budżetu partycypacyjnego" nie przełożył się na frekwencję w ewaluacji BO 2024, która była kilkukrotnie niższa niż frekwencja w ewaluacji BO 2023. 

Czyli świadomość budżetu obywatelskiego wzrosła, ale znów w ograniczonym zakresie. 

Hm...

A może po prostu warto uczciwie przyznać, że brak jest kompleksowego podejścia do budżetu obywatelskiego, w tym jego wszechstronnej promocji na każdym etapie. 

I co najważniejsze, przyznać, że poziom kapitału społecznego jest niski, a także brak jest edukacji obywatelskiej, nauki tego jak być aktywnym mieszkańcem, a nie jedynie biernym obserwatorem.
















Promocja budżetu obywatelskiego

Podróże jak wiadomo kształcą. Również obywatelsko.

W Suwałkach trwa zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego. 

Nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie widoczna w mieście promocja tej formy aktywności np. znacznej wielkości baner umieszczony na przyczepie w centrum miasta.

Warto czerpać z takich praktyk zwłaszcza przez władze miast, które mają problem z promocją budżetu obywatelskiego.




 


środa, 14 maja 2025

Kilka słów o fladze

Obchodzony niedawno Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i trwająca od wielu dni w Białej Podlaskiej dyskusja o ponownym wywieszeniu przez prezydenta miasta flagi ukraińskiej - po jej zdjęciu przez jednego z kandydatów na Prezydenta RP - to dobra okazja do zebrania kilka faktów. 

Blog obywatelski to przede wszystkim edukacja o sprawach wspólnoty a im więcej wiedzy tym mniej dywagacji. A to ważne zwłaszcza gdy sprawa budzi emocje społeczne. 

A zatem...

1. Flaga Ukrainy została wywieszona na budynku Urzędu Miasta 25.02.2022 r. na polecenie Prezydenta Miasta Michała Litwiniuka po agresji Rosji na Ukrainę.

https://umbialapodlaska.bip.lubelskie.pl/index.php?id=776&action=details&document_id=1812785

2. Prezydent miasta nie wydał zarządzenia w sprawie wywieszenia flagi.

Prezydent miasta wyjaśnił, że "zdecydowana postawa sprzeciwu państwa polskiego wobec brutalnej, bezprawnej, łamiącej wszystkie standardy prawa międzynarodowego agresji Rosji w Ukrainie, a także wsparcie heroicznie walczącego o swoją wolność i suwerenność narodu, zostały wyrażone poprzez wywieszenie flagi tego kraju w geście solidarności na budynku urzędu obok flagi Rzeczpospolitej Polskiej".

https://umbialapodlaska.bip.lubelskie.pl/index.php?id=776&action=details&document_id=2000948

3. Prezydent miasta poinformował, że "Urząd Miasta Biała Podlaska jest jedną z wielu jednostek w naszym kraju, które w takim najbardziej symbolicznym proteście uczestniczą. Również władze polskiego parlamentu postanowiły, że w ramach akcji wsparcia ukraińskie barwy zagoszczą tymczasowo na zewnętrznej elewacji budynku sejmu".

https://umbialapodlaska.bip.lubelskie.pl/index.php?id=776&action=details&document_id=1998216

4. 30 kwietnia 2025 r. Grzegorz Braun, kandydat na Prezydenta RP działając z pomocą osoby przybranej do tej czynności dokonał usunięcia flagi z budynku UM Biała Podlaska.

5. 5 maja 2025 r. prezydent miasta ponownie zawiesił flagę na gmachu urzędu. 

6. Prezydent miasta zawieszając ponownie flagę nie wydał zarządzenia w tej sprawie. Była to ustna decyzja prezydenta.

7. UM Biała Podlaska nie dysponuje opinią prawną/analizą prawną o zgodności wywieszenia flagi na budynku UM Biała Podlaska z przepisami prawa Rzeczypospolitej Polskiej kierując się m.in. Protokołem flagowym oraz mini przewodnikiem "Biało - Czerwona" wydanym przez MSWiA. Flaga będzie wisieć do czasu zawarcia pokoju (odpowiedź UM Biała Podlaska z dnia 13 maja 2025 r. na mój wniosek o informację publiczną).

Warto dodać, iż zgodnie z "Zasadami dobrej praktyki używania symboli państwowych przez administrację publiczną i obywateli", jeżeli flaga państwowa jest eksponowana w jednej linii z innymi flagami (np. samorządowymi) lub flagami innych krajów, powinna zajmować pozycję uprzywilejowaną, tj. skrajną na prawo.

Flaga RP umieszczona na budynku UM Biała Podlaska spełnia ten wymóg.

Zdjęta przez kandydata na Prezydenta RP flaga nie wróciła na swoje miejsce, a prezydent miasta zakupił nową flagę ukraińską za kwotę 40 zł. 

Oczywiście zakup został dokonany ze środków publicznych czyli ostatecznie zapłacili mieszkańcy. 




poniedziałek, 12 maja 2025

Prezydentka Zabrza odwołana w referendum

Wczoraj mieszkańcy Zabrza odwołując w referendum lokalnym prezydentkę tego miasta udowodnili, że samorząd to oni czyli wspólnota. 

Udowodnili też, że władza nie jest dana raz na zawsze i musi mieć świadomość, że jej pracodawcą są mieszkańcy a mandat dany w wyborach nie musi trwać całą kadencję.

Wypowiedzenie otrzymane przez Agnieszkę Rupniewską prezydentkę 150 - tysięcznego Zabrza zaledwie po roku od powierzenia jej w wyborach samorządowych prawa reprezentowania członków lokalnej wspólnoty to jednocześnie czytelny sygnał dla innych przedstawicieli władzy.

Jeżeli wójt, burmistrz, prezydent zapomni, że jest jedynie i aż sługą wspólnoty i powinien dbać o jej dobro, to może szybko pożegnać się ze stanowiskiem. 

Brawo mieszkańcy Zabrza "najbardziej śląskiego ze wszystkich śląskich miast".

To wyjątkowa chwila w historii samorządu, gdy udało się przekroczyć próg frekwencyjny.

25,22 % mieszkańców wzięło udział w referendum, a 91,4 % z nich zagłosowało za odwołaniem prezydentki Zabrza.


sobota, 10 maja 2025

Drzewka przy tężni uschły

 Po kilku pismach do Zieleni Miejskiej oraz UM Biała Podlaska, udało mi się w końcu potwierdzić to o czym rozmawiali mieszkańcy w zeszłym roku wypoczywający przy tężni w tym mieście.

Drzewka posadzone w ubiegłym roku uschły. 


 






Poniżej odpowiedź na mój wniosek UM Biała Podlaska.



Tyle fakty. 

A teraz kilka pytań:

- czy drzewka były podlewane z właściwą częstotliwością? 

W lipcu ubiegłego roku gdy zasygnalizowałem ten problem Zieleni Miejskiej informując, iż "Z pięciu drzewek od strony północnej cztery uschły" otrzymałem informację, iż "podlewamy drzewa dwa razy w tygodniu z wyłączeniem dni deszczowych".

- dlaczego skoro Zieleń Miejska otrzymała sygnał o problemie i uschnięciu drzewek w lipcu 2024 r., nie dokonała wymiany drzewek?

- dlaczego drzewka nie były podlewane częściej np. przy okazji patroli Straży Miejskiej monitorującej okolice tężni? 

- czy żeby ustalić tak prozaiczną sprawę potrzeba kilku informacji od mieszkańca?

- jakie działania zostaną podjęte by nie dopuścić po raz kolejny do uschnięcia drzewek? 

- kiedy zostaną posadzone nowe drzewka skoro nie zrobiono tego jesienią bądź wczesną wiosną?

- kto zapłaci za kolejne nasadzenie drzewek? 

Nie wiadomo też ile uschło drzewek.




Ocena projektów budżetu obywatelskiego

Na stronie Budżetu Obywatelskiego Białej Podlaskiej (www.bo.bialapodlaska.pl ) ukazała się ocena projektów na 2026 r.  Z 33 zgłoszonych prze...